Distanční výuka pro žabičky v týdnu od 8. – 12. 3. 2021

Četba :Nápad pro vás, jak dětem vysvětlit koloběh vody. Poslech vyprávění o koloběhu vody : https://www.youtube.com/watch?v=Zm_lqw4ui2M

Báseň:

Samá voda

Na počátku kapička,

z kapky říčka maličká.

A když říčka s řekou splyne,

přidají se další, jiné

vody ze všech stran

a z kapky je oceán.

Pracovní list : „Dešťové kapičky.“ – domaluj malé a velké kapičky a pečlivě vybarvi.

Koloběh vody“ – do prázdných políček v tabulce nakreslete tolik teček ( napište číslovku), kolik je daných prvků na obrázku

Pohybová hra : Nápad pro vás – zahrajte si s dětmi hru „samá voda, přihořívá“, vyrobte si společně kapičku vody ( z látky, papíru, z čeho vás napadne) a tu pak schovejte v místnosti. Dítě chodí po místnosti a kapičku hledá. Vy jen pozorujete a říkáte: „Samá voda.“ pokud se dítě od kapky vzdaluje a „ přihořívá“ pokud se přibližuje.

Hudební činnosti: nápad pro vás – zopakujte si s dětmi písničku „Prší, prší…“ , můžete si zahrát na vodní orchestr: 1) šustění dlaněmi o sebe ( tření), přecházíme na luskání prsty a občasné pleskání prsty do dlaní, postupně zrychlujeme, posléze přecházíme na pleskání o stehna, zadupeme ( bouřka ) a vracíme se postupně zpět až na tření o dlaně. Malá ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=29qaN0M0o0s

Výtvarná práce: Fánek pomocník pomáhá dešťové kapce v její cestě: Vyrobte si společně větrník. Než ho společně upevníte na špejli, ať si děti bílý list papíru vyzdobí ( namalují pastelkami, vodovkami), prosím aby děti i samy skládaly, rýhovaly okraje a stříhaly. Návod např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=qtK57I8RVso pokud nemáte špejli, můžete použít i hodně na pevno stočený papír.

Nápady pro vás: 1.pokus s vodou – jaký je rozdíl mezi vodou v řece a mořskou vodou ( osolte vodu v jedné sklence, druhou nechte tak) – pomocí chuťových buněk zjistěte která je mořská a která je voda z řeky.

2. pokus s vodou – dejte do misky vodu a položte na topení. Sledujte s dětmi, jak voda z misky mizí – odpařuje se.